ФШВ: підсумки сезону 2017–18

Додано: автором Нема коментарiв

Шашки – це інтелектуальний вид спорту, який виховує у гравця стратегічне та тактичне мислення, волю, витримку, сприяє розвитку і тренуванню пам’яті. Останніми роками у Вінницькій області зусиллями Федерації шашок Вінниччини (ФШВ) активно розвивається шашкова гра. У 2017–18 роках обласний шашковий календар досяг рекордних 20 турнірів в рік. Серед них багато юнацьких змагань, додалося чимало подій з швидкою та блискавичною програмами, відбуваються обласні чемпіонати не тільки з шашок-64 та шашок-100, а й навіть з таких різновидів шашкової гри як чекерс, турецькі та фрізські шашки. Усі найсвіжіші новини зі світу шашок висвітлюються на офіційному сайті ФШВ (draughtsplay.com) та на сторінках ФШВ у соцмережах.

Вінницькі шашкісти завжди були в числі кращих спортсменів країни. Серед дорослих – вінничани ставали не тільки чемпіонами України, а й чемпіонами світу з різних видів гри – найвищий світовий титул здобували Олександр Пустовіт, Олег Абрамов, Денис Шкатула. Не відстають й юні гравці, які постійно посідають перші та призові місця в своїх вікових категоріях на чемпіонатах України, Європи та світу. Так, тільки у 2018 році переможцями та призерами юнацьких чемпіонатів України в різних вікових категоріях були шестеро вінничан: Василь Пікіняр, Антон Луценко, Кирило Леонов, Владислав Боднар, Анастасія Мельник та Вероніка Дубок.


“Вінницькі фонтани 2018”: промо-відео до старту змагань

Шашкісти області все частіше мають змогу брати участь та перемагати у змаганнях всеукраїнського та світового рівня. Багато світових титулів здобув найсильніший за рейтингом 25-річний вінницький шашкіст Денис Шкатула. Він, будучи міжнародним майстром та членом збірної України, декілька разів потрапляв у десятку найкращих спортсменів Вінниччини серед усіх видів спорту за версією облспорткомітету. Серед інших гравців виділяються досвідчені майстри спорту Микола Леонов, Дмитро Мариненко, Андрій Щербатюк, Микола Степанюк, Василь Пікіняр. Впритул до завоювання звання майстра спорту України наблизились Віталій Луценко та Кирило Леонов. Найбільш перспективними юними спортсменами з Вінниці є Михайло Батунін, Антон Луценко, Олексій Опанасюк, Лев Леонтьєв, Павло Жолоб, Владислав Боднар, Анастасія Мельник та інші…

У жовтні 2017 року в естонському Таллінні відбувався Чемпіонат світу з шашок-100 серед чоловіків та жінок. Маючи звання міжнародного арбітра ФМЖД, президент Федерації шашок Вінниччинини Андрій Щербатюк обслуговував цей найголовніший турнір планети в якості головного судді змагань! Вперше у чемпіонаті світу з шашок-100 грав вінничанин – майстер ФМЖД Василь Пікіняр, який виборов це право, ставши бронзовим призером Чемпіонату України-2016 серед чоловіків.


Лев Леонтьєв – чемпіон світу 2018 серед міні-кадетів!

На початку червня 2018 року в турецькому Ізмірі фінішував молодіжний чемпіонат світу з бразильської версії шашок-64. 11-річний вихованець Вінницької МДЮСШ №6 Лев Леонтьєв став чемпіоном світу з шашок-64 серед мiнi-кадетiв (до 13 років) в найбільш престижному класичному заліку. Також у нього в активі бронзова медаль у турнірі з швидким контролем часу.

Подробицями цього тріумфу поділився наставник юного спортсмена Микола Леонов. За його словами, вирішальною в боротьбі за золото стала партія в четвертому турі. Лев Леонтьєв здолав у ній китайця, який мав стовідсотковий результат. Після цього до фінішу турніру вінничанин не поступався нікому першістю. Раніше Лев Леонтьєв був призером міжнародних змагань серед юних надій (до 10 років) як зі 100-клітинкових шашок, так і з 64-клітинкових. Цікаво, що здобувши вирішальну перемогу над іншим китайцем в партії останнього туру та зрозумівши, що став чемпіоном світу, Лев на радощах одразу стрибнув у басейн, навіть не знімаючи одягу. Чудове досягнення юного вінницького спортсмена!


“Vinnytsia Masters 2018”: старт турніру

В червні 2018 року у Вінниці вдруге був проведений престижний турнір з шашок-100 Vinnytsia Masters з солідним призовим фондом. Це змагання – для провідних спортсменів України та області. Найкращі за рейтингом спортсмени визначали переможців протягом п’яти днів. І обидва роки престижний трофей залишався у Вінниці – переможцями ставали вінничани: майстри спорту Денис Шкатула та Микола Степанюк, нічим не поступаючись фаворитам змагань з інших регіонів.

У липні 2018 року вінничанин Василь Пікіняр став переможцем Кубка України з шашок-100 у блискавичній програмі. В Івано-Франківську молодий майстер спорту випередив всіх суперників та посів перше місце у турнірі з бліц-контролем часу. Один з лідерів вінницьких шашок – єдиний гравець, хто пройшов увесь бліц-турнір без поразок. У підсумку, кубок відправився до Вінниці, а також у вінничан – третє командне місце.

У серпні 2018 року в Львові відбувся відкритий міжнародний командний турнір “Кубок Львова”. Дві команди з Вінниці вирушили до столиці Галичини відстоювати честь вінницьких шашок. В змаганнях взяли участь 16 команд з України, Білорусі та Польщі. Перша вінницька команда здобула бронзові нагороди в загальному заліку, пропустивши попереду себе лише сильні команди з Києва та Кам’янського. Варто відзначити сильну гру юного вінничанина Павла Жолоба, який, граючи за другу команду області, сенсаційно здобув на своїй дошці особисте друге місце.


“Vinnytsia Masters 2018”: нагородження переможців

Завдяки організаторам-ентузіастам шашкова гра розвивається й у районах Вінницької області. Так, на початку серпня 2018 року у Бершаді відбувся ювілейний 40-й фестиваль з шашок-64 “Бершадська нива 2018”. Цього разу в змаганнях взяли участь аж 75 гравців з 9 регіонів України – були представлені Вінницька, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Рівненська, Тернопільська, Харківська, Черкаська області та м. Київ. Жоден інший опен-турнір останніх років в Україні не може похвалитися такою масовістю. Спонсорами були виділені грошові та речові призи для першої п’ятірки основного турніру, трьох кращих у заліках жінок, молоді, юнаків, дівчат та у бліц-турнірі.

Що також цікаво, заявка щодо турніру в Бершаді була подана до Національного реєстру рекордів України – жодні інші українські змагання не проводяться аж 40 років в одному місті! Незмінний організатор та головний суддя – Олександр Дьомін – отримав велику кількість привітань з встановленням рекорду “Найтриваліший період проведення щорічних аматорських міжобласних шашкових турнірів”. Також він став автором чудового підручника “Шашкові уроки”, що був виданий у Вінниці на початку 2018 року. Книжка містить чимало корисних ігрових позицій, класифікованих за темами, та розповіді про історію гри на Вінниччині та Бершадщині. Серед підопічних Олександра Дьоміна за багато років його тренерської діяльності – безліч чудових гравців. Останнім часом активно прогресують його вихованки Надія Бойко, Вікторія Колібабчук, Катерина Грабчак та інші.

Окрім Бершаді, в обласному шашковому календарі присутні регіональні турніри в містах Калинівка, Жмеринка, Піщанка та у с.Кунка Гайсинського району. З 2017 року усі ці змагання були об’єднані в Кубок області з шашок-64, що нині складається з шести етапів у різних містах області. Слід відзначити також діяльність секції шашок у Калинівці, яку очолює успішний тренер Анатолій Мельник. Його підопічні – Анна Безе, Петро Ціхановський та iнші – були призерами юнацьких чемпіонатів України, а Тетяна Іванова навіть сенсаційно здобула бронзу Чемпіонату України з чекерсу серед жінок у швидкій програмі.


Дмитро Мариненко та Борис Палатнік – про шашки у Вінниці

У Вінницькій області створені конкурентні умови для зростання молодих гравців. Невдовзі організатори традиційного всеукраїнського дитячого турніру “Вінницькі фонтани” в 6-й раз очікують на юних гостей міста над Бугом. Кубки, медалі, дипломи, цінні подарунки, завдяки вінницьким підприємствам – спонсорам турніру, вручаються переможцям та призерам у 10 вікових категоріях серед юнаків та дівчат.

На всіх учасників зазвичай чекають смачні солодощі та сувеніри. Завдяки зусиллям організатора змагань Бориса Палатніка під час змагань для спортсменів та їх тренерів запланована різноманітна культурна програма, що включає в себе екскурсії містом та відвідини найвідоміших споруд Вінниці.

Особливою прикрасою шашкових змагань у Вінниці є формат відбіркових змагань серед найбільш юних гравців – на “шоколадних” турнірах вони грають… цукерками! Правила прості: якщо гравець здійснив взяття фігурки суперника – забрав смачну цукерку собі. Це заохочує до гри все більше й більше дітей наймолодшого віку.


Юнацький шоколадний турнір-2016 у дитячому центрі Roshen.

А серйозно шашками можна почати займатися у міській ДЮСШ №6 (адреса: вул. Театральна, 24), де на постійній основі діє відділення шашок. Навчання здійснюють досвідчені тренери Микола Леонов, Дмитро Мариненко, Олександр Ющук. До груп початківців здійснюється набір дітей від 4–5 років. На заняттях панує доброзичлива та творча атмосфера. Займатися інтелектуальним видами спорту дуже цікаво, адже це дозволяє дітям випробовувати свої здібності, знайомитись з новими друзями, подорожувати різними містами та країнами. Шановні батьки, зробіть подарунок своїй дитині – приводьте сина або дочку на зайняття шашками до Вінницької міської ДЮСШ №6.

Приємною новиною для вінничан стало те, що наприкінці 2017 року у Центральному міському парку Вінниці після капітального ремонту запрацював шахово-шашковий клуб. Любителі шашок отримали змогу збиратись та грати в улюблену гру разом, неподалік центрального входу у парк. За кошти міського бюджету було відновлено приміщення, де створені всі умови для відпочинку за інтелектуальними іграми. Історично це місце в парку десятки років збирало людей, які грали у шашки та шахи. Неподалік тоді знаходився дерев’яний павільйон, і протягом теплої пори року у ньому завжди було людно. Кілька років тому у павільйоні сталась пожежа, і багато людей залишились без свого улюбленого місця відпочинку. Серед них переважно люди похилого віку, для яких було дуже важливим таке спілкування у своєму колі за грою в шашки або шахи. Шашкісти та шахісти звернулись до міської влади з проханням відновити павільйон. Було вирішено провести реконструкцію, і новий шахово-шашковий клуб запрацював на повну потужність, ставши ареною інтелектуальних поєдинків за чорно-білою дошкою.


З архіву ФШВ. Prime Cup 2015. Кубок ФШВ з шашок-100.

Важливою для розвитку шашок в області є взаємодія федерації зі спонсорами. Так, спонсорами всеукраїнських дитячих змагань з шашок-100 “Вінницькі фонтани 2018” виступають: торговий дім “Укрсервіс”, техно-торговий центр “Майстер”, торговий центр “Фермер”, ТМ “Бондарукові ковбаси”, ТМ “Ласунка”, ТМ “Рудь”. Партнером федерації є Центр підтримки малого бізнесу (керівник – Тетяна Валуйська). Федерація шашок Вінниччини висловлює подяку спонсорам турніру за співпрацю та запрошує до співробітництва підприємців та керівників організацій, яким не байдужі інтелектуальні види спорту.

Інтелект нації – це теперішнє та майбутнє. Саме на турботі про наше спільне майбутнє – молоде покоління – базується мотивація ентузіастів шашок. Попри наявну підтримку держави, велика кількість проектів та заходів ФШВ все ще потребують фінансування. Федерація шашок Вінниччини очікує на підтримку від соціально небайдужих людей, підприємців, керівників організацій, громадських об’єднань. Це спільна справа – розвиток та виховання інтелектуального, розвинутого, прогресивного покоління – майбутньої еліти країни.

Інтелект, мистецтво, спорт – все це притаманно шашкам!

Президіум Федерації шашок Вінниччини
24.09.2018

Bookmark and Share